+ 421 905 308 055 info@biodrogainstitut.sk

PEPTIDY – KOZMETICKÁ SUPERSTAR

Pani MARIANNE SCHWARBERG je veľmi uznávanou odborníčkou z oblasti chémie, vyvíja textúry a receptúry kozmetických produktov. Na pozícii analytika pracuje v nemeckej spoločnosti BCG Cosmetics Baden-Baden. Spolupracuje s poprednými chemikmi, biotechnikmi a lekármi z oblasti kozmetológie.
Spoločnosť BCG Cosmetics vyrába produkty kozmetických značiek BIODROGA BIOSCIENCE INSTITUT, BIODROGA MD a ďalšie.

ČLÁNOK Z NEMECKÉHO KOZMETICKÉHO MAGAZÍNU BEAUTY FORUM:
PEPTIDY- KOZMETICKÁ SUPERSTAR

V oblasti boja proti starnutiu pokožky – tzv. anti-aging sa tvrdí, že kozmetické produkty s peptidmi čelia enviromentálne /tzv.životným prostredím/ vyvolaným procesom starnutia a pomáhajú zahladiť jemné línie a vrásky.

Otázka znie: Aké sú peptidy, akú úlohu hrajú a čo naozaj môžu dosiahnuť v starostlivosti o pleť?

Produktové rady BIODOGA a BIODROGA MD, ktorých výrobky obsahujú PEPTIDY:
 • GLOBAL ANI-AGE
 • ENERGIZE & PERFECT
 • ANTI-AGE CELL
 • AGE PERFORMANCE
BIODROGA MD:
 • ANTI-AGE LINE
 • ANTI-AGE EGF/R
 • ANTI REDNESS
 • SKIN BOOSTER SERUMS
 • SKIN BOOSTER POWER PRODUCTS
 • EVEN & PERFECT
 • SKIN BOOSTER POWER PRODUCTS – ACID TREATMENT
 • ANTI-OX SERUM
 • HAIR BOOSTER

Subjekt „peptidy“ nie je vôbec novinkou. Výskum bol dlhodobo „zaneprázdnený“ témou tohto komplexu, skúšali sa rôzne spôsoby jeho využitia v kozmetike.

Slovo „peptid“ pochádza z gréckeho „peptos“, čo znamená „stráviteľné“. Peptidy sú proteíny, ktoré sa skladajú z krátkych, alebo dlhých reťazcov aminokyselín, ktoré tvoria komponenty všetkých organizmov.

Na tvorbe peptidov sa podieľa 20 aminokyselín, ktoré môžu byť kombinované v hojnom množstve rôznych sekvencií. Rozlišuje sa medzi oligo-, poly- a makropeptidmi.
Oligopeptidy sú pomerne krátke aminokyselinové reťazce s 10 aminokyselinovými jednotkami.
Polypeptidy majú 10 až 100 jednotiek.
Makropeptidy sú molekuly s viac ako 100 aminokyselinami, lepšie známe ako proteíny.

Dva z najznámejších proteínov, ktoré sú prirodzenou súčasťou nášho tela a pokožky sú kolagén a elastín. Z využitia v medicíne je známe, že rozpustný kolagén vyvoláva medzibunečné opatrenia, urýchľuje hojenie rán a spontánnu opätovnú epitelizáciu kože. V tomto kontexte stimuluje obnovenie tkanív a formovanie makromolekúl.

Rozpustný kolagén bol prvýkrát použitý v kozmetických produktoch v roku 1970. Jeho makromolekuly s vysokou hmotnosťou nie sú schopné preniknúť do väčšej hĺbky pokožky. Majú vypínací efekt na povrchu pleti a vysokú schopnosť viazať vodu.

Peptidy sú súčasťou spojivových tkanív vlasov a nechtov. Pôsobia ako prenášači látok, hormónov, alebo enzýmov a do značnej miery sa podieľajú na všetkých biologických procesoch. Peptidy majú často regulačnú funkciu. Napríklad inzulín je peptid, ktorý riadi metabolizmus cukru v našom tele.

Oligopeptidy – hlavne tie sú priamo v ohnisku kozmetického priemyslu. V závislosti na počte aminokyselín v ologopeptidoch, následne hovoríme o dipeptidoch s dvoma aminokyselinami, o tripeptidoch tvorených z troch aminokyselín a o hexapeptidoch, ktoré tvorí šesť aminokyselín.

Peptidy získavané riadenou hypofízou z prírodných zdrojov, napr. zo sójových bôbov a mlieka sa skladajú z rôznych fragmentov, líšiacich sa veľkosťou a majú neurčité sekvencie. Na povrchu pokožky sú čiastočne degradované do voľných aminokyselín a podporujú prirodzenú rovnováhu hydratácie v pokožke.

Naopak synteticky vyrobené oligopeptidy majú jednu definovanú sekvenciu a špecifický biologický účinok. Jedným z dobre známych peptidov je Syn®-Vipe , ktorý napodobňuje aktivitu Waglerinu-1, tj. Polypeptid nájdený v jede zmije (Tropidolaemus wagleri). Klinické štúdie dokázali, že Syn®-Vipe  je schopný znížiť výraz línií až o 50% v dôsledku inhibície svalových kontrakcií. Tento efekt podobný účinku Botoxu, samozrejme nie je porovnateľný s lekárskou aplikáciou botulinumtoxinu, ktorý sa aplikuje priamo pod kožu.

Ostatné peptidy majú signálnu funkciu na cytokíny, alebo rastový faktor fytoblastov /FGF/, čo stimuluje mladistvú rovnováhu v pokožke.

Aby sa navýšila schopnosť rozpúšťania peptidov v tukoch a tým sa zlepšilo ich prenikanie do pokožky, kombinujú sa s mastnými kyselinami. Používané sú napr. kyselina palmitová, alebo kyselina kapronová. (V INCI označené ako Palmitol a Caproyl.)

Veľmi zaujímavé sú tie peptidy, ktoré stimulujú tvorbu matrixových komponentov. Sú to tzv. matrikines. Názov vytvoril profesor Maquart Reims (Francúzsko), ktorý pred 20-tymi rokmi skúmal mechanizmus uzdravenia rán. Názov sa skladá zo slov „matrix“, teda matrica a gréckeho „kinein“, vo význame „pohybovať sa a meniť“. V dôsledku toho sú matrikines prenášači molekúl, ktoré majú vplyv na matrix. To je zvlášť zaujímavé pri anti-agingu. Keď zoberieme do úvahy proces hojenia rán na koži, zistili sme, že matrix buniek je obnovený pomocou signálnych látok v blízkosti rany. Keď je vráska s jej nízkou hustotou matrixu definovaná ako „zranenie“, môžu fitoblasty pokožky „veriť“, že keď sa použijú krémy s obsahom matrikines, dochádza k ich liečbe. Aktivujú zodpovedné gény, ktoré regulujú matrix. V dôsledku toho sa zvyšuje hustota matrixu a pokožka je posilnená, spevnená a vyhladená.

Na záver môžeme povedať, že peptidy sú naďalej veľmi zložitou záležitosťou, ktorá bude neustále zamestnávať kozmetické výskumy, ale vyčerpanie ich potenciálu je veľmi ďaleko.

Peptidy sú univerzálne (bilióny sekvencií), bezpečné (prírodné aj biomimetické), mocné (vysoká kvalita) a inovatívne (súčastné aj budúce látky) – jednoducho: KOZMETICKÁ SUPERSTAR.